БЕЛА МАНУФАКТУРА Press
- КОЛО
- САЗВЕЖЂЕ З | Мрежа
- СПЕКТАР
- СТОГЛАВА
- Књижевни гласник
- БУРГИЈЕ
- ПОСЛЕДЊЕ ВРЕМЕ
- ДЕМОКРАТИЈА
- ЗАВЕТИНЕ Суз
- Књижевни додатак
- МЕЂУПРОСТОР
- КОРЊАЧА
- МОБАРОВ
- Другачија Србија
- Савет за визије
- Књижара "БОБОК"
- Претек | ПЕТА ДЕЦЕНИЈА
- Шта народ прича
- Оличење немогућег
- ЛИТИЈЕ
- BALKAN ORIENT PRESS+
- ДИЦА СЗ
- ВРАТА ЗВИЖДА
- БРЕСТ
- Посебна породична Заветина
- Рубрика: ШИФРА "ЈЕГУЉА"
- NOLI ME TANGERE
- КВОЧКА
- ШК | АРТ | Књижевни живот и смрт
раскринкавање бирократске апологетике, наметнуте књижевности
петак, 11. мај 2018.
Tursko uništavanje dokaza srbskog plemstva
Сону Шамдасани - Карл Густав Јунг и његова „Liber Novus”
У седмичном циклусу ПСИХОАНАЛИЗА, од понедељка 24. до петка 28. октобра, емитовани су делови текста који је Сону Шамдасани написао као предговор за Јунгов „Liber Novus”. Са немачког превела Александра Костић.
Сону Шамдасани један је од водећих познавалаца дела Карла Густава Јунга, а Liber Novus дело је које су Јунгови наследници објавили безмало педесет година после Јунгове смрти. Такозвани записи из Црвене свеске, по свему судећи, и нису били намењени објављивању већ су служили као приватни Јунгов експеримент са самим собом.
После разлаза са Фројдом Јунг упада у дубоку кризу из које покушава да изађе записујући све шта му се догађа, посебно своје снове и своје визије. Из тога стања, било му је јасно, могао је да изађе само у нормалност или у лудило. Записивање и коментарисање му је помогло. Записи познати као Liber Novus (Нова књига) сачувани су у црвеној Јунговој свесци, преписани краснописом, тако да се називају и Црвена књига.
Сону Шамдасани написао је обиман предговор у којем преноси сва догађања око Црвене свеске, али у широким потезима говори и о самоме Јунгу, његовим превирањима, његовој каријери, љубавима и разочарањима, наглашавајући да су најважнији делови овог великог Јунговог експеримента са самим собом већ угледали дана у најважнијим његовим списима. - Чита Александар Божовић- Уредник Иван Миленковић
Тајна ћутања
Из Википедије, слободне енциклопедије
Дрво живота означава у религији дрво знања које повезује Земљу с небом и представља карту божанских квалитета. [1] Мотив се појављује у бројним свјетским религијама и митовима. У јеврејској Кабали, Дрво живота представља божанску протканост свега физичког и небеског.Код старих Словена Дрво живота или Дрво свјетлости било је симбол живота, нечега од чега је све почело. Стари Словени су вјеровали да након смрти њихове душе одлазе у стабло и тамо пребивају остатак времена. Поштовање стабла настало је још од вјеровања да је човјек настао од дрвета. Наши преци су поштовали стабла првенствено јер су вјеровали да се у дрвећу налазе душе неких њима блиских покојника, те да их тај покојник штити. Аналогна вјеровања била су развијена и у нордијској (Дрво живота називало се Yggdrasil) као и у германској митологији.Поред јеврејске Библије, дрво живота је симболично описано у Књизи Откривења као: “И показао ми је чисту реку воде живота, светлу као кристал, која долази са престола Бога и Јагњета. Усред поља, са обе стране реке, дрво живота, које дванаест пута доноси плодове, даје сваки месец свој плод; и лишће стабла је за лечење народа ”(Откривење 22: 1–2).У западном хришћанству, Дрво Живота је беспрекорно стање човечанства, слободно од корупције и првобитног греха, пре пада у грех. Папа Бенедикт КСВИ је рекао да је "крст право дрво живота". Свети Бонавентура је учио да плод лечења са Дрвета Живота представља Исуса Христа. С друге стране, Свети Алберт Велики је учио да је Евхаристија, тело и крв Христа, плод стабла живота....
Истакнути пост
ЗАОСТАЛИ ЖДРАЛ / ГРИГОРИЈЕ БОЖОВИЋ (1880 – 1945)
Поглед кроз летве. Кош Лукића у Мишљеновцу. Снимак Иван Л. 24. 09 2011 Тешко се наваљујући на окраћу дреновачу, и ...